List do rodziców Przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Wandy Chotomskiej

DRODZY RODZICE! Z przyjemnością i satysfakcją informujemy, że w 2022 roku nasze przedszkole otrzymało wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” na zakup książek będących nowościami wydawniczymi dla dzieci w wieku 3 – 6 lat oraz realizację działań promujących czytelnictwo.

Przedsięwzięcie ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci od najmłodszych lat. W ramach działań promujących czytelnictwo nasze Przedszkole podejmie szereg działań zachęcających do słuchania utworów literackich i rozwijania zainteresowań czytelniczych dzieci.

Jak ważne jest czytanie książek w życiu dzieci nie trzeba Państwa przekonywać. Nie tylko może być alternatywą na spędzenie czasu wolnego, ale może także służyć rozwijaniu więzi rodzinnych.

Pozytywnymi skutkami czytania książek jest:

• rozwój emocjonalny młodego człowieka,
  • pobudzanie do myślenia i zrozumienia problemów innych osób,
  • uczenie empatii,
  • pozytywny rozwój relacji z rówieśnikami.
  • poprawa koncentracji uwagi i pamięci,
  • rozwój wyobraźni i kreatywności,
  • uczenie samodzielności w myśleniu i formułowaniu własnego stanowiska,
  • bogacenie zasobu słownictwa,
  • doskonalenie umiejętności ortograficznych i interpunkcyjnych,
  • nauka samodzielnego zdobywania wiedzy,
  • relaks,
  • odprężenie.

Kochani Rodzice, prosimy Was gorąco, abyście także sami czytali swoim dzieciom. Pamiętajmy, jeżeli zaszczepimy w dzieciach miłość do książek, to na pewno ta miłość przetrwa i same będą czytać w przyszłości. Dajmy szansę naszym dzieciakom, by wyrośli na mądrych i szczęśliwych ludzi. Zachęcamy Państwa do udziału w realizacji programu poprzez udział w konkursach oraz weekendową wymianę książek.

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"
(Wisława Szymborska)